Oglas

Kritikovali Lakića

Nova Željezara: Za pokretanje proizvodnje potrebno 150 miliona KM, zakon ne predviđa sredstva

author
N1 BiH
09. jun. 2026. 16:18
Nova Željezara Zenica
N1 BiH

Uprava i vlasnici Nove Željezare Zenica ocijenili su da je resorni ministar Vedran Lakić na jučerašnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, predstavljajući prijedlog spornog zakona, iznio niz problematičnih tvrdnji te nije odgovorio na ključna pitanja zastupnika.

Oglas

U saopćenju navode da ministarova tvrdnja da zakon predstavlja „institucionalni odgovor za Željezaru“ nema stvarno uporište.

„U Novoj Željezari je nemoguće pokrenuti i održati integralnu proizvodnju čelika bez kontinuiranog investiranja u obrtni kapital, budući da integralna proizvodnja proizvodi gubitke, iz kojeg razloga je i ugašena“, naveli su.

Dodaju da je Vlada FBiH obaviještena da je za pokretanje integralne proizvodnje u periodu do tri mjeseca potrebno osigurati oko 150 miliona KM, dok je istovremeno u prijedlogu zakona navedeno da njegovo provođenje ne iziskuje budžetska sredstva.

„Jasno je da od pokretanja integralne proizvodnje nema ništa“, ističu.

Prema njihovom mišljenju, primjena zakona mogla bi omogućiti Vladi FBiH da preuzme kontrolu nad Novom Željezarom kako bi odgodila stečaj i održala postojeću zaposlenost do oktobarskih izbora.

„Drugi efekt primjene zakona bi bio faktičko onemogućavanje privatnih investicija na koji način će, uz gubitak imovine Nove Željezare, biti onemogućena revitalizacija Nove Željezare“, navodi se u saopćenju.

Iz Uprave i vlasništva Nove Željezare tvrde i da se Vlada FBiH nije osvrnula na ponudu većinskog vlasnika da, u slučaju povlačenja zakona iz parlamentarne procedure, investira 450 miliona KM i otvori 3.500 radnih mjesta.

„To nam ukazuje da Vlada FBiH i nije zainteresovana za investicije i radna mjesta jer ti efekti nastaju nakon oktobarskih izbora“, poručili su.

Ocjenjuju i da Vlada pokušava usvojiti zakon kako bi izvršila pritisak na većinskog vlasnika da nastavi integralnu proizvodnju uprkos gubicima.

„Većinski vlasnik neće raditi na vlastitu štetu ni pod kojim okolnostima“, naveli su.

Na kraju su upozorili da bi eventualni odštetni zahtjev većinskog vlasnika prema Federaciji BiH mogao premašiti pola milijarde konvertibilnih maraka.

„Većinski vlasnik je Vladi FBiH već uputio opomenu, te pravni tim nastavlja aktivnosti u ovom smjeru bez odlaganja“, zaključuje se u saopćenju.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama